Mönster beställda och betalade EFTER 16 december 2022 kan jag inte garantera att kommer fram före jul 2022!
Som ett komplement till mina filmer har jag gjort en del pappersmönster. Beskrivningarna finns som filmer på Youtube, helt på svenska och lätta att förstå. Adressen till beskrivningarna finns med i paketet.
Om du önskar köpa ett av mina mönster så skickar du din beställning till: christinassytips@telia.com Betalning sker via Swish 1234783452. Önskar du kvitto så skickar jag det till dig via mejl, säg bara till!
Porto tillkommer: Litet mönster 13 kr, stort mönster 26 kr. Tyvärr finns det ingen portogräns i Sverige för 3 frimärken, därför blir portot för ett litet och ett stort mönster tillsammans 52 kr.
Jag får en del frågor om du får sälja alster efter mina mönster i LITEN skala. Ja, det får du gärna göra om du har köpt ditt mönster av mig. Använder du gratisversionerna så får du inte sy och sälja efter mina mönster. ❤
Kram Christina ❤
Just nu finns följande mönster till salu:
NYHET! Sy en UTFÄLLBAR NECESSÄR i 3 storlekar (stort mönster i färg, A1) 150 kr/st
Årets julklappsmönster 2022

Kasse till 12 små glasflaskor (stort mönster i färg, A1) 150 kr/st

Bag-In-Box-Väska i två storlekar (stort mönster i färg, A1) 150 kr/st

Lunchväska (nu stort nytt mönster) 150 kr/st

Necessär med stor öppning (Stort NYTT mönster) 150 kr/st
Det gamla mönstret finns för gratis nerladdning här: Mönster till necessär med stor öppning

Flaskkasse (stort mönster, A1) 150 kr/st

Hög Sportnecessär (stort mönster, A1) 150 kr/st

Sy en smart MATKASSE i två storlekar (stort mönster i färg, A1) 150 kr/st

Sy en Ryggsäck-väska (stort mönster i färg, A1) 150 kr/st

Årets julklapps-sy-mönster 2020
Sy en söt vändbar bläckfisk! (litet mönster) 125 kr/st


Hej Var har du köpt dina fingerklämmor? Kan jag få adressen? Har sökt på internet lite överallt men hittar ingen som säljer dessa.
MVH
Kerstin Hansen LIllpite
GillaGillad av 1 person
Klämmorna finns lite överallt. Här t ex: https://www.stoffochstil.se/sybehoer/verktyg/soemnadsutrustning/wonder-clips-35x18mm-5-faerger-10st?RaptorItemClick=True
GillaGilla
Hej CHRISTINA! jag vill sy den stora nässesären men jag hittar inget mått på den.
Har sett mönstret på din sida men kan inte skriva ut det då jag inte har någon skrivare. Men att mäta upp mönstret kan jag bara jag har måtten. Har tidigare sytt många av den lilla modellen och den var jätte fin. Då ritade jag av måtten på mönsterpapper. Blev väldigt uppskattade presenter. Tack på förhand. Eva Anderström-Stöckel
GillaGillad av 1 person
Vilken av modellerna tänker du på?
GillaGilla
Hej! Jag skulle väldigt gärna vilja ha måtten för den stora nässesären med stor öppning och två fack. Är det något som går att lösa?
Vänliga hälsningar Amanda.
GillaGilla
Hej. Jag skulle vilja köpa följande mönster: flaskkasse (4flaser), lunchväska och bag in boxväska. Hur mycket skall jag lägga till för porto?
GillaGillad av 1 person
Hej! Frakten blir 52 kr. 🙂
GillaGilla
3 mönster, det blir 52 kr Beställ på christinassytips@telia.com
GillaGilla